O nás

Vydavateľstvo ESPERO: knihy pre tých, čo hľadajú viac!

Ponúkame iba tituly, ktorým sami veríme a vieme, že stoja za to.

Ahoj, volám sa Peter Baláž a vydavateľstvo ESPERO som založil v roku 2003 ako svoju živnosť. Viedlo ma k tomu niekoľko dôvodov:

  1. vždy som mal rád knihy (a chcel som v živote robiť niečo, čo ma naozaj baví, napĺňa a čomu verím)
  2. bol problém nájsť vydavateľstvo, ktoré by bolo ochotné vydať knihy, ktorým som veril, že sú dôležité a hodné vydania.
  3. chcel som sa živiť niečím, čo mám rád – v duchu hesla G. B. Shawa: „Najprv zisti, čo ťa baví robiť, a potom nájdi niekoho, kto ťa za to bude platiť.” :)

Takže už vyše 15 rokov vydávame knihy, ktoré majú pre nás samých hodnotu a vedia prispieť k pozitívnej zmene (človeka, krajiny, sveta).

Naše knihy sa zamieravajú na tématiky, ktoré sú mne osobne blízke (nechceme vydávať niečo, čomu neveríme, nerozumieme alebo je to proti našim hodnotám). Preto sa zameriavame hlavne na knižky z troch oblastí:

  1. meditácia (sebarozvoj a sebapoznanie, výskum vlastného vedomia),
  2. esperanto (medzinárodný jazyk, jazyková politika, jazykové práva),
  3. vegánstvo (a ochrana zvierat i ekológia – udržateľnosť).

Viaceré z našich kníh nenájdete priamo v distribúcii – buď o ne nemajú predajcovia/distribútori záujem (sú to pre nich príliš okrajové = nekomerčné témy), alebo sa do bežnej distribúcie ani príliš nehodia (napr. knihy v esperante). Preto je často najlepšie si naše knihy objednať priamo u nás – tu v našej „éšope“ (internetovej predajni) ich nájdete aj lacnejšie ako inde, aj kompletnú našu ponuku (dokonca u nás nájdete aj tituly, ktoré sme nevydali priamo my, ale distribuujeme ich, nakoľko sú podľa nás prínosné). Knihy sa snažíme tlačiť na ekologický (recyklovaný) a NFC papier, spolupracujeme s viacerými tlačiarňami, ktorým na ochrane životného prostredia záleží.

Slovo espero znamená v jazyku esperanto „nádej“ – a tú chcú prinášať aj naše knižky. Ale nie iba nejakú planú nádej, nerealizovateľnú – ale častokrát aj konkrétny návod, ako sa dostať do vytúženého cieľa. Bez nádeje na lepší svet by ani neboli pokusy ho dosiahnuť. Preto je nádej potrebná na začiatku cesty (nie na konci, tam už je samotné poznanie). Mnohé z našich knižiek umožňujú sa na takúto „cestu poznania“ vydať – vedia byť vhodným pomocníkom, radcom, ukazovateľom smeru. Čítanie knihy je ako diskusia s autorom (ktorý prostredníctvom knihy môže komunikovať s mnohými z nás, aj keď sme s ním v konakte iba takto na diaľku, v rôznych časoch a na rôznych miestach). My vo vydavateľstve ESPERO dúfame, že vás takéto dialógy s našimi autormi prostredníctom ich kníh zaujmú, obsah knižiek upúta a že budete šíriť ich posolstvo aj prostredníctvom vašich životov. V tom prípade je cieľ nášho vydavateľstva splnený :).

Ciele vydavateľstva ESPERO:

  • prinášať ľuďom hodnotné knihy (a šíriť ich posolstvo medzi nimi)
  • prispieť k pozitívnym zmenám (človeka, spoločnosti, sveta)
  • ponúkať alternatívu (lebo „iný svet je možný“, ba dokonca až nevyhnutný).

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook.

Komix o Štefánikovi v esperante
Darovanie nových titulov do Múzea esperanta vo Viedni